85 / 100

Cesar Millan – Köpek Yürüyüş Eğitimi

“Köpek tasmayı çekiştiriyor” diyenlere Cesar Millan’dan köpek yürüyüş eğitimi ipuçları. Cesar Millan’ı duymayan kaldı mı orasını bilmem ama köpek dünyasında ismi oldukça popüler. “Kim bu lider? Fısıldayarak nasıl bize hükmediyor?” şeklinde aralarında dedikodu yapıyorlardır herhalde.

Köpek yürüyüş eğitimi nasıl verilir
Cesar Millan – Köpek Yürüyüş Eğitimi

Şakayı bir kenara bırakırsak Cesar Millan diğer bilenen ismiyle “Köpeklere fısıldayan adam” köpekleriyle problem yaşayanlara yol gösteren oldukça başarılı köpek eğitmenidir. Merak edenler Cesar’s Way isimli blogtan kendisini takip edebilirler. 

Köpek Tasmayı Çekiştiriyor

Eğitimsiz köpeklerin tasmayı çekiştirmesi kadar doğal bir şey olamaz. Yazının ilerleyen bölümlerinde “Çivili Tasma”, “Dikenli Tasma” ya da “Elektrikli Şok Tasması” gibi onaylamadığım konulara da değineceğim. Ama önce Cesar Millan’a kulak verelim. 

Köpeklerimle yürüyüşe çıktığımda -ki bazen 10 tane olabiliyor- tasmasız dahi olsalar her nereye gidersem beni takip ederler. İnsanlar bizi gördüklerinde hayret ediyorlar. Ama şaşırılacak bir şey değil, çünkü onlar beni sürünün “Lideri” olarak görüyorlar, onların gözünde “Alfa” benim.

Yazar: Cesar Millan

5 Adımda Cesar Millan Köpek Yürüyüş Eğitimi 1
Köpek tasmayı çekiştiriyor, köpek yürüyüş eğitimi birinci kural “Dominant”, “Alfa” ol. 

Tasma eğitimi ve diğer köpek eğitimleri tek başına yeterli olmaz. “Lider”, “Alfa”, “Dominant” kavramının oturmuş olması gerekir. Köpek eğitiminin temelinde bu yatar. Alfa olmak denilince aklında hemen asan, kesen, vuran, kıran vahşi imaj oluşmasın. Alfa güven veren, sürüyü yöneten, doğru kararlarla sürünün hayatta kalmasını sağlayan güçlü karakterdir. Köpeğe şiddet uygulamak insanlık dışıdır ve kabul edilemez. Şiddetin köpeğinle olan ilişkinde hiç bir yeri yok, aksine güvenini sarsar ve itaat sorunlarının oluşmasına neden olur.  

Köpekler doğaları gereği sürü liderine ihtiyaç duymaktadır. Sürü içinde lider pozisyonu asla boş bırakılamaz, en ufak boşluk sezdiğinde köpeğin o mevkiyi doldurmak adına harekete geçecektir. Doğada serbest olarak dolaşan kurt sürülerini gözünün önüne getir. 8-10 hatta daha fazla sayıda kurt bir arada yaşar. Keşif devriyelerinde ya da avlanırken disiplinli şekilde en öndekini takip ederler. Tasmaları var mı? Tabi ki hayır… Alfa’yı kabul etmişlerdir, onun peşinden o nereye giderse giderler. Cesar Millan köpek yürüyüş eğitimi sırrı olarak bunu görmüş, uygulamış ve başarılı olmuştur. Köpeğin tasmasını çekiştirmemesi, senin onun gözündeki pozisyonuna bağlıdır. Patron Kim? 

Tasma Çeşitleri

Tasma ile köpek yürüyüş eğitimi ipuçlarına geçmeden önce “Tasma çeşitleri” hakkında fikir sahibi olmakta fayda var. Köpeklerin yaşına, türüne uygun tasmalar kullanılmalıdır. Onun sağlığına zarar vermek istemezsin. Her sorduğun pet-shop sana tasma konusunda fikir verir elbet. Önerilerinin ticari çıkar gözetilerek verilip verilmediğini tartman gerekir. 

Doğru tasmayı doğru şekilde kullanırsan, tasma; köpeğinle yapacağın yürüyüşlerde en büyük yardımcın olacaktır. 

Boyun Tasması: 

En sık kullanılan tasma modellerinden bir tanesidir. Boynuna geçirilen halka şeklindeki tasmanın ucunda deri ya da zincir tutma yeri olur. 1-2 metre olan türleri vardır. Köpek gezdirirken eğitim verme amacıyla yapılan müdahalelerde bilinçsizce yapılan hareketler onun zarar görmesine neden olabilir. Tasma ona işkence etmek amacıyla kullanılmaz. Aksine güvende olmasını sağlamak için kullanılır. 

Köpek boyun tasması
Boyun Tasması

Göğüs Tasması:

Köpeğin boynu yerine ön ayaklarıyla göğsünün arasından geçirilip kullanılan tasmadır. İri köpekler eğitim almamışlarsa sahiplerine daha fazla güç uygulayabilirler. 

Köpek göğüs tasması
Göğüs Tasması

Uzayan Kısalan – Makaralı Tasma:

Tutma kısmının 1-2 metre sabit zincir ya da deriden oluşabildiği gibi makaralı sistem sayesinde 5-8 metre arasında uzayabilen tasmalar da var. Üzerindeki düğmeye basarak tasmanın boyu istenilen uzunlukta sabitlenebilir. 

5 Adımda Cesar Millan Köpek Yürüyüş Eğitimi 2
Uzayıp kısalabilen – Makaralı tasma

Çivili – Dikenli – Elektrik Şoklu Tasmalar:

Şu an anlattığım tasmaların kullanılmasını kesinlikle önermiyorum. O yüzden fazla detay vermeyeceğim. Sadece herhangi birisi önerirse bilgin olsun diye yazıyorum. Bu tür tasmalar köpeğe ciddi zararlar verebilir. Çivili, dikenli ya da elektrik şoklu tasmaları uzman köpek eğitmenleri aşırı saldırgan köpeklerin rehabilitasyonunda kullanmaktadır, günlük yürüyüş problemlerin çözümünde kullanılması insancıl köpek eğitimi yaklaşımı ile bağdaştırılamaz. 

Dikenli ya da çivili tasmaların çivileri tasmanın dışında olanları ise “çoban köpeği”, “Av köpeği” gibi özel görev üstlenmiş köpeklerin doğadaki vahşi yırtıcılardan korunması için kullanılır. 

5 Adımda Cesar Millan Köpek Yürüyüş Eğitimi 3
Vahşi doğada kullanılan koruma amaçlı tasma

Tasma ve Tasma Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasma kullanımı sırasında kazalara sebebiyet vermemek alacağın tedbirlere bağlıdır. Tasmanın bilinçsiz ya da dikkatsiz kullanımı köpeğin sağlığını ciddi derecede etkiler.

  • Özellikle boyun tasması ciddi sağlık sorunlarına yol açar. İstediğini yapmadığında onu çok sert çekmek, çekip bırakmak boynunda ve nefes yollarında sağlık problemlerine yol açar.
  • Herhangi bir yere bağlıyorsan ve yalnız kalıyorsa çevrede onu ara sıra kontrol edebilecek birilerinin olmasını sağlamalısın. 
  • Tasmalar güvenlik sağlamakta kullanılır. Markete ya da herhangi başka dükkana girerken onu bağladığın yere dikkat et. Bağlı olduğundan tehlikelerden kaçamaz.
  • Balkonda ya da terasta bağlı duruyorsa duvarların yüksek olduğundan emin ol. Eğer demir parmaklık varsa arasında geçip aşağıya düşmeyeceğinden de emin olmalısın. 
  • Arabalara ya da hareket etme ihtimali olan nesnelere, araçlara köpeğini bağlamamalısın.
  • Bahçede bağlı tutuyorsan, elektrik kablolarından uzak olmasına dikkat et.
  • Bahçede bağlı kalacaksa su baskını, sel gibi durumlarda acil planın olsun. 

Köpek Gezdirirken Karşılaşılan Davranış Sorunları

5 Adımda Cesar Millan Köpek Yürüyüş Eğitimi 4
Köpek yürüyüş eğitimi

Köpek gezdirirken karşılaşılan sorunlar ona vereceğin güvenle çözülebilir. Dominant karakter olarak önden yürürken, başın ve omuzların dik olsun. Adımların kendine olan güvenini yansıtsın. Sakin ve güvenli olduğunu bilmesi lazım. Başın kesinlikle yukarıda olmalı

1- Köpek Tasmayı Çekiştiriyor

Gezinti sırasında sık karşılaşılan davranış sorunlarının başında gelir. Sokakta yürürken “Kim, kimi gezdiriyor acaba?” diye düşünmene sebep olan ikilileri görmüşsündür. Adamın ya da kadının kolu yerinden çıkacak gibi köpeğinin peşinde savrulanlar, sahibi sağa giderken köpeği sola gidenler dışarıdan bakıldığında gülümseten davranış problemleridir. 

Bazı köpekler yürümek yerine koşmayı tercih ediyor. O zaman enerjisini atacak fırsatları yaratmak ikiniz açısından da iyi olacaktır. Sen bisiklete binerken sana eşlik etmesini sağlayabilirsin. Paten kullanmayı biliyorsan şanslısın patende sana koşarak eşlik edebilir. 

Diğer etkili yöntem de göğüs tasması yerine boyun tasması kullanmaktır. Boyun tasması onu daha kolay kontrol etmeni sağlar.

2- Köpek Peşimden Gelmiyor Dikkati Dağınık

Köpeğin en gelişmiş duyu organı burnudur. Koklamak için sık sık durmak isteyebilir. Onu çekiştirmek problemi çözmeyecektir. Seni takip etmesi vereceğin sebebe bağlıdır yani “Alfa” olmana bağlıdır. 

Durup koklamak istiyorsa ona izin ver. Tasmayı kısa ve kendine yakın tutarak molaların süresini belirle. Seni takip ettiğinde verdiğin molalar sayesinde koklayacak zamanı olacağını bilecek ve ona ödül gibi gelecektir.

3- Köpek Yürüyüşün Ortasında Duruyor

Yürüyüş sırasında kımıldamadan durup etrafa bakıyorsa beden dili işaretlerini anlamaya çalışmalısın. Durmasının farklı sebepleri olabilir. Hava çok sıcak ve fazla ısındı, yoruldu ya da sağlık problemi var. Ve ya artık yaşlandı uzun, hareketli yürüyüşleri kaldıramıyor. Eğer sorun bunlardan bir tanesi değilse; 

Yürüyüşe devam etmesi için tasmalamak gerekir. Tasmalamak genellikle yanlış anlaşılarak büyük güç uygulamak ya da yerlerde sürüklemek olarak algılanıyor. Hafifçe silkemek olarak kullanılması gerekir. Uyarı anlamındadır, davranışı düzeltene kadar tekrar edilebilir. 

Köpek Gezdirme Eğitimi İpuçları

Yürüyüş eğitimi, gezdirme eğitimi ya da tasma eğitimi adına her ne dersen de. Önceliğin kendinin, çevrendekilerin ve onun sağlığını korumaktır. Tasmasız dolaştırmak hoş bir görüntüdür. Ancak kesinlikle emin olmadığın durumlarda bunu yapman tavsiye edilmez. Dışarıda başkalarına, başkalarının köpeklerine zarar verebilir. Ya da trafik kazalarına açık olabilir. Bu yüzden köpeğinin seni dinleyeceğinden %100 emin olmadan onu tasmasız dolaştırma. 

5 Adımda Cesar Millan Köpek Yürüyüş Eğitimi 5

1- Senin Önünde Yürümesine İzin Verme

Köpekler “Alfa” olanı takip eder. Birlikte yürürken senin onu takip ediyorsan lider o’dur. Onun seni takip etmesi, yanından yürümesi gerekir. Alfa sensin. Kapılardan önce sen geçmeli, eve önce sen girip çıkmalısın. Ayakkabını çıkarana ya da tasmasını bırakana kadar beklemesini bilmelidir. 

2- Tasmayı Kısa Tut

Tasmasının kısa olması onu daha rahat kontrol etmeni sağlar. Yürüyüş sırasında düzeltme hareketleri yapman daha kolay olacaktır. 

3- Köpeğinle Verimli Vakit Geçir

Verimli vakit geçirdiğinde onu ve ihtiyaçlarını tanıma fırsatın olur. Sabahları 30-45 dakikalık yürüyüşler birbirinize alışmanızı sağlar. Köpeklerin egzersiz ihtiyaçları türüne göre değişir. Veterinerine danışarak sağlıklı bilgilere ulaşabilirsin. 

4- Patron Kim?

Yürüyüş sırasında senin istediklerine uyum sağlamayı öğrenecektir. İstediğini elde ettiğinde ona serbest vakit geçireceği zaman verebilirsin. Böylece ödülü almak için itaat etmesi gerektiğini bilir. 

5- Onu Ödüllendir

Ödüllendirmek farklı şekillerde yapılabilir. Ödül maması, yemek, takdir etmek, sevmek v.b gibi yollarla yapılabilir. İyi ve kaliteli yürüyüşten sonra onu ödüllendirmek kazandığı olumlu davranışı pekiştirmesini sağlar. 

Cesar Millan – “Köpeklere Fısıldayan Adam” isimli belgeselin yapımcısı köpek eğitimi konusunda oldukça başarılı tavsiyeler veriyor, bloğundan takip edebilirsin. Ama köpek eğitimi konusunda yardımcı bir kaynak arıyorsan sana Bony’nin Yolu Köpek Eğitim kitabını tavsiye edebilirim. 

Köpek Yürüyüş Eğitimi senin alfa olarak gördüğünde daha kolay olur, yürüyüşler tasmalı ya da tasmasız çok daha keyifli hale gelir. 

Benzer Konular: