12 / 100

Eve Yeni Gelen Köpek Nasıl Eğitilir?

Sevimli köpeğini eve getirdin, içeri girer girmez çişini yaptığını gördüğünde ona eğitim vermek için köpek nasıl eğitilir kitabı aramaya başladın. Haksız da sayılmazsın; tuvalet eğitimi, itaat eğitimi, komut eğitimi almış bir köpekle yaşamak çok daha kolaydır. En azından sosyal hayatına devam edebilirsin. Sadık dostunla paylaşmaya başladığın hayatın asla eskisi gibi olmayacak bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum.

köpek eğitim kitabı

Çünkü artık hayatını başka bir canlı ile paylaşmaya başladın. Verdiği ya da ileride vereceği heyecan, mutluluk, üzüntü gibi duygular insanın hayatında her zaman elde edeceği kavramlar değil. Her saniyesi farklı tatlar barındırır. Birlikte oynarken vereceği mutluluk, dışarıda uyum içinde gezerken vereceği haz, hastalandığında vereceği kaygı ve üzüntü, eğitimde başarılı oldukça vereceği gurur insana bambaşka değerler katıyor. Hele bir de onu köpek barınağından aldıysan insani adım atarak onun hayatını değiştirmek inanılmaz duygular yaşatır.

Köpeğini Nasıl Eğitmelisin?

Köpeğinin eğitimine eve gelir gelmez başlaman gerekiyor. Başlangıçta kurduğun ilişki ilerleyen dönemlerde yaşam kaliteni doğrudan etkileyecektir. Köpek eğitiminin temel adımı onun sana itaat etmesiyle başlar. İtaat eğitimi farklı şekillerde verilebilir, önceliğin eğitim yöntemi olmamalı. İlk olarak konumunu doğru belirlemen gerekir. Aranızdaki hiyerarşik yapının senin lehine olduğundan emin olmalısın. Ancak bu şekilde o kendini güvende hissedecek ve komutlarına itaat edecektir.

Bony’nin Yolu köpek eğitim kitabında temel ve orta düzey eğitimlere detaylıca yer verilmiş. Ama iki noktanın özellikle üzerinde durulması dikkat çekici. Birincisi “Evde Alfa Olmak” isimli yardımcı kitapta aranızdaki hiyerarşik yapının nasıl kurulması gerektiği anlatılmış. İkinci olarak da köpek tuvalet eğitimine parantez açılmış. Köpek nasıl eğitilir sorularının tüm cevapları “Bony’nin Yolu Köpek Eğitim Kitabında” mevcut. Aşağıdaki resme ya da buraya tıklayarak kitabı okumaya başlayabilirsin.

Köpek Nasıl Eğitilir Kitabı 3

Köpek Eğitiminde 3 İpucu

Köpek eğitimi tutarlılık, sabır ve sevgi ister. Bunu tüm yazılarımızla dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Gün geçmiyor ki köpeğine işkence eden birilerinin haberi televizyonlarda çıkmasın. Sosyal medyada köpeklere vurarak bir şeyler öğretmeye çalışan onlarca bilgisiz insanın videoları dolanıyor. Çevrende senin de şahit olduğun olaylar olmuştur muhakkak. Döverek köpek eğitimi olmaz, ona vurmak insanlık dışı davranışların başında gelir. Senden ne alırsa onu yapar ve uygular. Doğru eğitim vermemek ya da köpeğinin doğal davranışlarını sergilemesi onu suçu değildir. Aşağıda köpek eğitiminde kullanabileceğin 3 ipucuna yer verdim.

1 – Ona Asla Vurma

Eğitim adı altında ona vurmak kesinlikle işe yaramayacaktır. Onu sindirmekten, canını acıtmaktan ve korkutmaktan öteye gidemezsin. Aksine ona vurarak aranızdaki güven bağını da tamamen koparırsın. O bir canlı, canını yakarak elde edebileceğin hiç bir şey yok ve suçtur. Çevrende köpeklere ya da hayvanlara eziyet eden birini görürsen yetkili birimlere haber vermelisin.

2- Aranızda Sağlam İlişki Oluşturun

Verimli vakit geçirerek kuvvetli ve sağlam bağ oluşturun. Seni takip edebileceği, güvenebileceği lideri olarak görsün. Sen ve ailen onun ailesi olduğunda itaat etmekte tereddüt yaşamayacaktır.

3- Tutarlı Olun

Eğitim sürecinde ya da günlük hayatın içinde davranışların tutarlı olsun. Bir gün hayır deyip izin vermediğine ikinci gün “Aman canım bir şey olmaz diyerek göz yumma”. Kafasını karıştıracak davranışlardan uzak durmalısın. Sürekli aynı şeyleri yapmayı severler, eğitimde en büyük yardımcın da bu olacak. Tutarlı ve disiplinli bir şekilde emek vererek onu eğitebilirsin.

Yukarıda ismini verdiğim Bony’nin Yolu, köpek nasıl eğitilir kitabı arayanlar için son derece uygundur.

Benzer Konular: