18 / 100

İstanbul Köpek Barınakları

Köpek sahiplenmeye ya da diğer bir değişle “evlat edinmeye” niyetlendiyseniz İstanbul Anadolu yakası köpek barınakları yazımız tam size göre. Köpek Nasıl Eğitilir sitesi olarak barınaklardan köpek sahiplenmeyi sonuna kadar destekliyoruz.

köpek (hayvan) barınakları

Köpek Barınaklarını Ziyaret Edin

Köpek sahiplenmeyi düşünün ya da düşünmeyin köpek barınaklarını ziyaret etmenizi öneririz. Ama özellikle köpek sahibi olmayı aklınızdan geçiriyorsanız barınakları kesinlikle ziyaret edin. Sokaklardan toplanarak barınaklarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan köpeklerin her birinin ayrı ayrı hikayeleri var. Ve çalışan gönüllüler onların hikayelerini çok iyi biliyorlar, kendi evlatları gibi ilgileniyorlar.

İstanbul Anadolu yakasındaki bazı barınaklar sokak köpeklerinin geçici olarak bakımlarının yapıldığı ya da tutuldukları yer olarak gözüküyor. Alınıyorlar, sağlık kontrolleri yapılıyor, etiketleniyor ve tekrar alındıkları yere geri bırakıyorlar. İki üç tane barınak ise sonuna kadar direnip onlara hayatta ikinci şansı verecek olan aileler bulana kadar bakımlarını üstleniyorlar. Arkadaşlarının tüm hikayelerini biliyorlar ve büyük özveriyle, sevgiyle işlerini yapıyorlar.

Barınaklarda sahiplenilmesi yasak olan ve yasa dışı olarak dövüştürülen köpeklerden, büyük paralara satılan özel tür köpeklere kadar her yaştan, türden köpeğe rastlamak mümkün. Biz ziyaretlerimize giderken kuru mama götürüyoruz  en azından çorbada tuzumuz bulunsun istiyoruz.

Köpek Barınaklarını Neden Ziyaret Etmelisiniz

Köpek barınaklarını ziyaret ederek destekte bulunmak orada çalışan gönüllü arkadaşlara da motivasyon oluyor.

Köpek sahibi olmak istiyorsanız da en iyi ve toplumsal bilinci canlandıran yöntemin barınaklar olduğunu söylemek istiyoruz. Barınaklardaki köpeklerin büyük çoğunluğu aileler tarafından bakılamayan ve sokağa bırakılan köpeklerden oluşuyor.

Yavru köpek resimlerine bakarak heveslenmek doğaldır, ama birebir temas kurarak, dokunarak iletişim kurmak bambaşkadır. Uzmanlarda barınaklardan köpek sahiplenmenin en doğru yöntem olduğu konusunda hem fikirler. Barınaklar köpeklerin sosyalleştikleri, bir arada yaşadıkları ortamlardır. Çoğu köpek sahibi tarafından terk edildiği için üzüntülü olabilir ama ikinci şans yakaladıklarında sevgiyle psikolojileri düzelecektir. Daha önce ev ortamında bulunduklarından kurallara uyma konusunda zorluk çıkarmayacaklardır.

Bony’nin Yolu Kitabı PDF

Barınakları ziyaret etme fikri oldukça güzel. Bony’nin Yolu Köpek Eğitim kitabında da bu konulara detaylıca yer verilmiş. Hem köpek nasıl eğitilir sorusunun hem de köpek sahiplenmeyle ilgili verdiği bilgiler oldukça güzel ve yerinde. Kitap hakkındaki detaylı bilgiyi Bony’nin Yolu Köpek Eğitim Kitabı yazısında bulabilirsiniz.

Köpek Barınakları 1

İstanbul Anadolu Yakasında Köpek Barınakları Nerede Var?

Avrupa yakasında Yedikule Hayvan Barınağı var, yöneticileri ve gönüllüler barınaktaki hayvanlara karşı oldukça ilgililer.

Anadolu yakasında bizim ziyaret ettiğimiz Üsküdar ve Ümraniye hayvan barınakları var. Ancak oralarda belediye görevlilerinden başka kimse yok ve geçici hayvan barınağı (rehabilitasyon merkezi) olarak kullanılıyor. Köpekler sağlık kontrolü, karantina ya da aşılama amaçlı olarak tutuluyor ve sonra alındıkları yere bırakılıyor.

İstanbul Anadolu yakası (Kadıköy) Ataşehir hayvan barınağını da ziyaret edebilirsiniz. Oldukça merkezi bir yerde olması rağmen mobil cihazlar üzerindeki konumu yanlış gösterildiğinden genelde adres bulunamıyordu. Ama artık düzeltmişler ve şimdi adres çok rahat bulunabiliyor. Kimsenin bahanesi kalmadı 🙂 Biz işimizi sağlama alalım  haritada gösterelim.

Köpek barınaklarını ziyaret edin, oradaki gönüllülerden aldığınız bilgiler gerçekten inanılmaz değerli bilgilerdir. Şimdiden söylemekte fayda var, maddi kaygı taşımadıklarından evlatlarını verirken de bir o kadar seçiciler.

Köpek Nasıl Eğitlir bloğu olarak köpek sahiplenmek için Köpek Barınaklarını öneriyoruz.

Köpek Tuvalet Eğitimi 2 Etkili Yöntem

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Planlanmamış ve tutarsız köpek tuvalet eğitimi çoğu zaman karşılıklı olarak işkenceye dönüşür. Köpeğine nasıl eğitim vereceğini bilmiyorsan sevimli arkadaşın senin neye tepki verdiğini bile anlamayabilir. Köpek Tuvalet Eğitiminde...

daha fazla bilgi edinin

Bonynin Yolu Köpek Eğitim Kitabı

Bony'nin Yolu Kitabı PDF Bonynin Yolu Köpek Eğitim Kitabını aldık ve inceledik, aşağıda kitap hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz. Köpek sahibi olmadan önce ya da olduktan sonra köpek eğitimi hakkında bilmek istediğiniz çoğu şey kitapta mevcut. Bony'nin Yolu...

daha fazla bilgi edinin

Köpek Nasıl Eğitilir – Otur Kalk

Köpek Nasıl Eğitilir - Otur KalkKöpek nasıl eğitilir yazılarının başında ipuçları verme geleneğimize "Köpek Nasıl Eğitilir - Otur Kalk" yazımızda da devam ediyoruz.Köpek Nasıl Eğitilir İpuçlarıKöpeğin türüne ve yaşına göre dünyayı algılama kapasitesine...

daha fazla bilgi edinin