Köpek Nasıl Eğitilir – Otur Kalk

Köpek nasıl eğitilir yazılarının başında ipuçları verme geleneğimize “Köpek Nasıl Eğitilir – Otur Kalk” yazımızda da devam ediyoruz.

Köpek Nasıl Eğitilir İpuçları

Köpeğin türüne ve yaşına göre dünyayı algılama kapasitesine sahiptir. Eğitmeye çalıştığın köpeğinden kapasitesinin üzerinde şeyler beklememen tavsiye edilir. Karşılıklı olarak beklentileriniz olduğunu unutmayın. Yapabileceklerinin sınırlarını tespit etmek senin sorumluluğundadır. Eğer eğitim sürecinin başarılı olmasını ve sana mutluluk vermesini istiyorsan köpeğini (türünü, karakteristik özelliklerini) iyi tanımalısın.

Otur – Kalk Eğitiminden Önce

Otur Kak köpek eğitimi günlük hayatı kolaylaştıran komutların başında gelir. İyi davranışlara sahip olan köpek sahibinin toplum ve aile içinde rahat etmesini sağlar. Dışarıda beraber dolaşırken ya da yürüşe çıktığınızda bir arkadaşınla karşılaştığını varsayalım. Karşılaşma sırasında köpeğin iyi eğitim almışsa arkadaşının üzerine atlamayacaktır. Çoğu insan üzerine atlama davranışını köpeğin sevgi gösterisi olarak yorumlar. Bazı insanların korkmasına neden olan davranış aslında köpeğin dünyasında farklı anlamlara gelir.

YARDIM İPUCU

Köpeğin birisiyle karşılaştığında, eve geldiğinde seni ya da aile bireylerini üzerine atlayarak mı karşılıyor? Arka ayaklarının üzerine kalkıp ön patilerini size mi yaslıyor? Sevgi gösterisi olarak düşündüğün hareket davranış bozukluğu ya da üstünlük kurma çabası olabilir. Köpeğini bu davranışından vazgeçirmek için “Bony’nin Yolu – Köpek Eğitim” kitabını okumanı tavsiye ederim.
boynin yoluBirlikte dolaşırken karşılaşmalar sırasında “Otur” komutu verdiğinde köpeğinin sana itaat ederek oturması ve beklemesi beklenir. Oturarak beklemesi seni ve etrafındakileri mutlu edecektir.  Başarılı “Otur – Kalk” eğitimi sonucunda elde ettiklerin uyumlu hayatın kapısını açacaktır. Sen arkadaşınla konuşup selamlaşırken köpeğinin oturup beklemesi rahat etmeni sağlayacaktır. Sen ikinci komutu verene kadar bekleyecek ve senin ikinci komutunla birlikte harekete geçecektir.

Otur – Kalk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek nasıl eğitilir otur – kalk yazımızda, otur – kalk komutu ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlere yer vermek istedik. Öncelikli olarak diğer tüm komutlarda olduğu gibi Köpeğin ile arandaki iletişimin güçlü olması gerekir. Güçlü iletişim ile kastedilen köpeğin üzerinde güç kullanman demek değildir. Onun “Hiç büyümeyen 3 yaşında” bir çocuk olduğunu kabul edebilirsin. Köpeğinde verimli vakit geçirirsen güçlü iletişim kurabilir ve sana itaat etmesini sağlayabilirsin. Köpek sahiplerinin yakındıkları konuların başında itaat sorunu gelir. İtaat sorunu köpeğinin komut almaması ve diğer sorunların kaynağını oluşturur. Onun seni lider olarak görmesini sağlamalısın. Bony’nin yolu isimli kitapta “Evde Alfa Olmak” yardımcı kitapçığında neler yapman gerektiği anlatılmış.

Sonraki yazılarımızda aşağıdaki komutları da bulabilirsiniz. 

  • Köpek Nasıl Eğitilir – Tut Bırak
  • Köpek Nasıl Eğitilir – Getir
  • Köpek Nasıl Eğitilir – Bekle

Köpek Tuvalet Eğitimi 2 Etkili Yöntem

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Planlanmamış ve tutarsız köpek tuvalet eğitimi çoğu zaman karşılıklı olarak işkenceye dönüşür. Köpeğine nasıl eğitim vereceğini bilmiyorsan sevimli arkadaşın senin neye tepki verdiğini bile anlamayabilir. Köpek Tuvalet Eğitiminde...

Bonynin Yolu Köpek Eğitim Kitabı

Bony'nin Yolu Kitabı PDF Bonynin Yolu Köpek Eğitim Kitabını aldık ve inceledik, aşağıda kitap hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz. Köpek sahibi olmadan önce ya da olduktan sonra köpek eğitimi hakkında bilmek istediğiniz çoğu şey kitapta mevcut. Bony'nin Yolu...